1. Ujjawala Dhulia won first position with 100% scholarship in Oasis Merit Marathon Hunt.

2. Ankit Kumar bagged First Prize in Creative Robot Design innovation fair at National science Centre.

3. Our school team won the first position and overall winning trophy in Jet Toy and Skimmer Toy making competition .

4. In young Achievers Talent test, AnshBhatnagar attained 44th and AakashYadav 80th All India Rank.

5. Yashaswani and Saurabh came second in Inter school Literary Fest.

mathlab

6. In interschool Poster making competition JyotiKumari bagged 3rd prize.

7. GirishMaiti brought laurels to school in Think and Learn Fest.

computer in labs

8. Anirudh Nair and AnshBhatnagar won 3rd Prize in CyberTronix 2016.

councellor_room

9. In Suruchi Kala SahityaParivar competition our school choir was at third position.

10. GaurikaVashishth stood third in inter school Singing competition.

11. Kashish Sharma and PriyaRathee stood sixth among 28 schools in English Encrypt Cross word puzzle.

 

 

Sports Achievements

1. In Various District Level Skating Championships Aditya Malik performed astonishing skate stunts and his medal tally was 2 gold, 2 silver and 2 Bronze.

2. NarendraRao won gold medal in grappling championship.

3. In Dr. Jigaro Kano Judo Championship our school won 8 gold, 7 silver and 15 bronze medals and brought home the runner’s up trophy .Abhishekyadav bagged the best Judoka Award .

4. In State Judo championship, AnuMandal bagged bronze Medal.

5. In District Judo Championship our school girls made us proud with runner’s up trophy, 8 gold, 12 silver and 10 bronze medals.

mathlab

6. The magnificent dolphin of our school none other than Harshitashokeen procured best swimmer trophy and 4 gold medals in CBSE swimming championship.

7. Satvik Mishra, VarunMaheshwari , Jatinsaini, Vivek Mishra ,YashBhardwaj and DivanshVerma participated in Inter District Cricket tournament.

8. JiteshwarYadav and ArthYadav were a part of champion team in Under-16 Inter District Cricket tournament .

councellor_room